صدا گير چهارگوش کانالی

صدا گير چهارگوش کانالی

 


کاربرد:

در كانالهاي تهويه هوا، عموما به علت كاركرد فن ‌، خواه فنهاي اكسيال و يا فنهاي سانتريفيوژ ‌، صداي ناخوشايندي در محيط مورد تهويه پراكنده مي شود كه شدت اين صدا بسته به عوامل گوناگون از قبيل نوع فن، فاصله فن از محل ، جنس و نوع كانالها و انشعابات ، جنس ديواره هاي محيط و عوامل ديگري از اين دست متفاوت است ولي در هر صورت وجود اين صداها باعث ايجاد محيطي ناراحت براي سكنه خواهد شد.

امروزه در دنيا براي حل اين مشكل از صدا گير هاي كانالي استفاده مي كنند . اين صدا گير ها با طراحي ويژه علاوه بر كمترين تاثير بر جريان هواي تهويه ، تا حد بسيار بالاي صداي توليدي توسط دستگاههاي تهويه مطبوع را از بين مي برند .

جنس و طراحي اين صداگير ها به گونه اي است كه صداهاي توليدي با انواع فركانسها را جذب مي نمايند و در دامنه شنوايي انسان ( از 63 تا 8000 HZ) شرايط آسايش محيطي را از نظر صوتي فراهم مي كنند.  در اين خصوص ، طراحي صداگير مناسب كه بتواند اين شرايط را در محيط فراهم كند از اهميت ويژه اي برخوردار است بگونه اي كه در صورت طراحي نادرست ، صداگير نه تنها قادر به جذب صدا نخواهد بود بلكه خود به عنوان عامل ايجاد صدا، مشكلات را دو چندان خواهد ساخت .

اساس كار جذب صدا در صدا گير ها بر پايه جذب امواج در مواد متخلخل استوار است. بدين صورت كه صدا گير داراي رديف هاي موازي مواد جاذب صوت مي باشد كه امواج در حال حركت در طول كانال پس از برخورد به اين ديواره هاي جاذب صوت، جذب مي شوند . براي افزايش راندمان اين جذب ، از ورقهاي فلزي سوراخ دار كه خود داراي ضريب جذب صوت بسيار بالايي هستند استفاده مي شود . اين ورقهاي سوراخ دار ضمن هدايت امواج به ماده جاذب ، خود تا حد زيادي ، امواج را مستهلك مي سازند .

چيدمان ورقهاي سوراخ دار و مواد جاذب صوت و لايه هاي عبور هوا به صورت متوالي مسير هاي مشخص عبور هوا از ميان مواد جاذب را به وجود مي آورد كه كمترين ميزان به هم خوردگي الگوي جريان و بالاترين ميزان به دام انداختن امواج پراكنده صوتي را محقق مي سازد .

در حالت عادي ، براي هر سيستم تهويه مشخصات توليد صوت استخراج و اعلام مي گردد و بنابر نوع سيستم و شدت صوت و ميزان دبي هواي عبوري ، صداگير مناسب با تعداد پره هاي مشخص طراحي و معرفي مي گردد.

مواد جاذب صوت به عنوان قسمت اصلي جذب صدا در يك صداگير از اهميت ويژه اي برخوردارند ضمن اين كه اين مواد با توجه به مسائل بهداشتي و محيطي داراي مشخصات ويژه و شرايط حفاظتي خاصي نيز بايد باشند . در بسياري از موارد ، مقاومت بالا در برابر حرارت ،‌عدم انتشار گازهاي سمي در هنگام آتش سوزي‌ ،‌ مقاومت در برابر قارچ زدگي و باكتري زدگي و عدم ايجاد غبار در سيستم تهويه از مهمترين الزامات مواد جاذب صوت در نظر گرفته مي شود . ضمن اينكه در محيط هايي با شرايط خاص ممكن است اين محدوديت ها تا حدود زيادي تغيير نماييد و يا سختگيرانه تر اعمال شود . آنچه امروز در صداگير ها به عنوان عايق هاي جاذب صوت معمول است استفاده از انواع پشم سنگ، عايق هاي پشم شيشه و عايق هاي سري پليمري مانندEPDM مي باشد كه هر كدام از اين عايق ها مزايا و معايب خود را دارد و جهت برخي از موارد خاص كاربرد ويژه دارد.

در صداگير هاي ساخت اين موسسه نيز از انواع عايق هاي ياد شده در بالا بنا به حساسيت هاي خاص پروژه و يا در خواست ويژه مشتري و يا طراحي داخلي شركت استفاده مي شود ولي به طور معمول اين شركت از عايق پشم سنگ فشرده جهت صداگير هاي خود استفاده مي كند كه ضمن تحمل حرارت تا 800  درجه به علت دارا بودن محيطي غليايي ، بستر مناسبي جهت رشد قارچها و باكتري ها نمي باشد و لذا از نظر بهداشتي نيز در سطح قابل قبولي قراردارد.

تنها نكته اي كه در استفاده از اين نوع عايق بايد مد نظر قرار گيرد استفاده از انواع پوشش هاي متراكم در لايه نهايي اين عايق ها جهت جلوگيري از انتشار ذرات عايق در محيط مي باشد.

 

 

 

مزايا:

  • طراحي و ساخت بر اساس جداول و استانداردهاي روز دنيا
  • استفاده از انواع مواد جاذب صوت مطابق در خواست مشتري
  • استفاده از بدنه محكم براي حداكثر مقاومت در برابر جريانات هوا
  • سهولت در نسب و بهره برداري

 

 

طريقه نصب:

نصب صداگير هاي گرد با استفاده از فلنچ هاي مربوطه و استفاده از تبديل هاي رابط به وسيله پيچ و مهره امكان پذير مي باشد.

 

 

ملزومات نصب:

براي نصب صداگير هاي كانالي تنها استفاده از پيچ و مهره براي بستن فلنچ ها كافي است .

 

 

مشخصات لازم جهت ثبت سفارش:

1-     نوع فن سيستم تهويه ( جهت برآورد سطح صداي توليدي توسط آن.)

2-     توان فن

3-     دور فن

4-     نوع كاربري فضا

5-     مساحت فضاي مورد تهويه

6-     جنس ديواره هاي فضاي مورد تهويه

7-     نوع و ابعاد متوسط انشعابات كانال

8-     نوع كانالها (گرد يا چهارگوش)

9-     طول كانال تا اولين مصرف كننده

10- الزامات ايمني و بهداشتي فضاي مورد تهويه

11- نقشه شماتيك سيستم كانال و يا فضاي اتاق تجهيزات تهويه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *